ORIENT Contemporary Stretto Date Watch RA-AC0R08Y
- FAST nationwide shipping
- In stock, ready to ship
- Backordered, shipping soon
Unleash your true self with the ORIENT Contemporary Stretto Date, a watch crafted for the modern man. Its vibrant Amber Orange dial isn't just a color, it's a declaration of individuality, a bold statement on your wrist. Feel the confidence that comes with its distinguished casual style and the reliable heart of its automatic movement. This isn't just about telling time, it's about owning every moment, from daring city adventures to serene weekend escapes. Let your unique spirit shine.
| Movement | Mechanical |
|---|---|
| Calibre Code | F6722 |
| Accuracy | +25 seconds to -15 seconds per day * |
| Power Reserve (Mechanical) | Over 40 hours |
| Automatic | Yes |
| Hand-Winding | Yes |
| Dial Colour | Orange |
| Case Material (Bezel) | Stainless steel |
| Case Material (Body) | Stainless steel |
| Case Material (Back) | Stainless steel |
| Case Size (Width) | 38.5 mm |
| Case Size (Height) | 45.5 mm |
| Case Size (Thickness) | 11.2 mm |
| Case Back Design | See-through exhibition case back |
| Glass Material (Front) | Flat sapphire crystal |
| Glass Material (Back) | Flat crystal |
| Strap Material | Stainless steel (SUS316L) |
| Strap Width | 20 mm |
| Buckle | Trifold deployant buckle with push button |
| Wrist Size | 140 mm~200 mm |
| Water Resistance | 5 bar (50 m) |
| Magnetic Resistance | JIS Type 1 (Magnetic Resistance 4800 A/m or higher |
| Weight | 122 g |
| Jewels | 22 |
| Date Indicator | Yes |
| Luminous Light | Yes |
| Screw Case Back | Yes |
| Limited Edition | 2026 Spring-Summer models |
Use collapsible tabs for more detailed information that will help customers make a purchasing decision.
Ex: Shipping and return policies, size guides, and other common questions.