ORIENT Contemporary Stretto Day & Night Watch RA-AK0313Y
- FAST nationwide shipping
- In stock, ready to ship
- Backordered, shipping soon
Embrace the rhythm of your world with the ORIENT Stretto Day & Night, a timepiece crafted for the discerning modern man. This sophisticated casual watch, with its rich fawn brown dial, whispers stories of timeless elegance and bold individuality. Feel the unwavering confidence as its unique Day & Night indicator subtly tracks the passing hours, a constant reminder of your journey. More than an accessory, it's an extension of your spirit, effortlessly transitioning from sun-kissed mornings to starlit evenings. Imagine it gracing your wrist as you close a deal or share a quiet moment under the city lights.
| Movement | Mechanical |
|---|---|
| Calibre Code | F6B24 |
| Accuracy | +25 seconds to -15 seconds per day * |
| Power Reserve (Mechanical) | Over 40 hours |
| Automatic | Yes |
| Hand-Winding | Yes |
| Dial Colour | Brown |
| Case Material (Bezel) | Stainless steel |
| Case Material (Body) | Stainless steel |
| Case Material (Back) | Stainless steel |
| Case Size (Width) | 41.5 mm |
| Case Size (Height) | 48.0 mm |
| Case Size (Thickness) | 13.0 mm |
| Case Back Design | See-through exhibition case back |
| Glass Material (Front) | Flat sapphire crystal |
| Glass Material (Back) | Flat crystal |
| Strap Material | Stainless steel (SUS316L) |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle | Trifold deployant buckle with push button |
| Wrist Size | 140 mm~200 mm |
| Water Resistance | 5 bar (50 m) |
| Magnetic Resistance | JIS Type 1 (Magnetic Resistance 4800 A/m or higher |
| Weight | 160 g |
| Jewels | 22 |
| Date Indicator | Yes |
| Day Indicator | Yes |
| Luminous Light | Yes |
| Screw Case Back | Yes |
| Other Details | Rose gold colour plated bezel |
Use collapsible tabs for more detailed information that will help customers make a purchasing decision.
Ex: Shipping and return policies, size guides, and other common questions.