Versace Women's Watch Palazzo Empire 39mm Gold Band
- FAST nationwide shipping
- In stock, ready to ship
- Backordered, shipping soon
Movement: Swiss-Made Quartz Movement.
Case: 39mm x 12mm Polished Gold Plated 316L Stainless Steel Case with Versace Pattern Engraved Bezel - Solid 316L Stainless Steel Caseback with Medusa Head Engraving - Anti-Reflective Sapphire Crystal Glass - Push-Pull Crown.
Dial: Gold Enamel Dial with Gold Plated 316L Stainless Steel Hour and Minute Hand - Raised Medusa Head at the Center.
Strap / Bracelet: Gold Plated 316L Stainless Steel Bracelet Band with Push Button Butterfly Clasp.
Feature: Water Resistant - 50M 5ATM - Swiss Made.
| BRAND | Versace |
| CASE WIDTH | 39mm |
| CASE DEPTH | 12mm |
| CASE MATERIAL | Stainless Steel |
| CASE COLOUR | Gold |
| CASE SHAPE | Circular |
| MOVEMENT | Quartz (Battery) |
| DIAL COLOUR | Gold |
| STRAP MATERIAL | Stainless Steel |
| STRAP WIDTH | 19mm |
| STRAP COLOUR | Gold |
| CLASP TYPE | Butterfly |
| WATER RESISTANCE | 50 Metres |
Use collapsible tabs for more detailed information that will help customers make a purchasing decision.
Ex: Shipping and return policies, size guides, and other common questions.