ORIENT Classic Bambino Watch RA-AC0032V
- FAST nationwide shipping
- In stock, ready to ship
- Backordered, shipping soon
Unleash your inner sophistication with the ORIENT Bambino Classic. This exquisite timepiece, designed for the discerning gentleman, seamlessly blends vintage allure with modern grace. Its luxurious chocolate brown leather strap perfectly complements the captivating claret violet dial, a unique statement of individuality. Experience the soul of meticulous Japanese craftsmanship as its automatic heart beats, a constant reminder of your impeccable taste. Imagine yourself commanding attention, whether in the boardroom or at an elegant soirée.
| Movement | Mechanical |
|---|---|
| Calibre Code | F6724 |
| Accuracy | +25 seconds to -15 seconds per day * |
| Power Reserve (Mechanical) | Over 40 hours |
| Automatic | Yes |
| Hand-Winding | Yes |
| Dial Colour | Purple gradation |
| Case Material (Bezel) | Stainless steel |
| Case Material (Body) | Stainless steel |
| Case Material (Back) | Stainless steel |
| Case Size (Width) | 40.5 mm |
| Case Size (Height) | 46.5 mm |
| Case Size (Thickness) | 12.3 mm |
| Case Back Design | See-through exhibition case back |
| Glass Material (Front) | Box crystal |
| Glass Material (Back) | Flat crystal |
| Strap Material | Leather |
| Strap Colour | Brown |
| Strap Width | 21 mm |
| Buckle | Pin buckle |
| Wrist Size | 150 mm~190 mm |
| Water Resistance | 3 bar (30 m) |
| Magnetic Resistance | JIS Type 1 (Magnetic Resistance 4800 A/m or higher |
| Weight | 58 g |
| Jewels | 22 |
| Date Indicator | Yes |
| Easy Exchange Strap | Yes |
Use collapsible tabs for more detailed information that will help customers make a purchasing decision.
Ex: Shipping and return policies, size guides, and other common questions.